Tento článek navazuje na Maroko 1. díl, takže pokud jste ho ještě nečetli, určitě na něj mrkněte. Detailněji se tu podívám na místa, která jsme navštívili a na závěr vše doplním dalšími užitečnými tipy.
 
 

Marrakech

Nejproslulejší náměstí Jama-el-Fna se opravdu ukázalo jako místo, kde se nechcem moc zdržovat. Žije si to tam vlastním životem, stánkaři, uspávači hadů, krotiči opic, prodavači pomerančových freshů, hudebníci. Jedno je všechny spojuje, CHTĚJÍ VAŠE PENÍZE. Což obecně platí o celém Maroku, takže už to dále nebudu zmiňovat. Každý se vám nabízí, že vám poradí, že vás provede, ale pak za to chce peníze. A né málo peněz. Slyšeli jsme, jak někdo dal těmto pochybným průvodcům třeba 10 dh (25 Kč), průvodcům se zdála částka příliš nízká (vždycky se jim zdá nízká) a neodešli, dokud jste jim prostě nedali víc, třeba jen za to, že vám pomůžou se zorientovat v mapě.

 

Určitě nezapomeňte navštívit:

 • Trhy
 • Palác Badhia
 • Mešitu a zahrady
 • Snack Toubkal
 • kavárnu s terasou a výhledem na celém náměstí – jsou tam sice vyšší ceny, ale za tu podívanou se to rozhodně vyplatí 😃 (nenabízím vám tady žádnou konkrétní, my jsme si žádnou neoblíbili, rozhlédli jsme se na náměstí kolem a někam jsme prostě šli)
Linda u paláce Badhia

U takovýchto krásných zdí se to fotí samo 🙂

 

Essaouira

Přímořské městečko, kam jsme utekli z Marrakeche. Dokonce je stará část města zapsaná do UNESCA, právem, je to tam opravdu krásně malebné.
Tady jsme strávili dohromady 3 noci, užívali jsme si místních kavárniček, ryb a mořských plodů. Díky moři se tam dá i surfovat nebo wind – surfingovat. My jsme si vybrali celodenní výlet na kolách u jedné společnosti s průvodcem. Nakonec to nebylo tak dobré jako jsme očekávali, nicméně nám vrátili kvůli naší nespokojenosti velkou část uhrazených peněz, což nám přišlo fér.

 

Určitě nezapomeňte navštívit:

 • Přístav – můžete si tam zakoupit ty nejčerstvější ryby a pokud nemáte gril, nevadí, kterákoliv z restaurací by vám je měla za drobný úplatek urgrilovat
 • Pláž
 • Hammam – jsou tradiční marocké lázně, navštívila jsem jedny z nejlepších podle Trip Advisoru, bohužel jsem tedy neměla tu čest koupat se v těch nejlokálnějších s místními ženami, trošku mě to upřímně odradilo, v recenzích na ty nejlokálnější stálo, že stejně jako turista zaplatíte mnohem více než lokál a taky, že se k vám nechovají moc dobře. Tak jsem se rozhodla vsadit na doporučení a kvalitu, která z referencí u Art&Spa byla zřejmá. U nich jsem měla lázně jen sama pro sebe, jako kúru jsem si zvolila scrub, to jsem však netušila, že to může fakt hodně bolet. Na závěr mě čekal čaj s indickým kořením, na který jen tak nezapomenu. Ženy, myslím, že bychom si měli v životě dělat více častěji takovéto radosti!
Přístav v Essaouira

Přístav v Essaouiře

Gril v přístavu

Tu nejčerstvější rybu či krevety vám ugrilují přímo před vašima očima v přístavu.

 
 

Ouarzazat

Věděli jsme, že se chceme vydat do pouště, ale to by znamenalo jet přes den, a mě se nechtělo ztratit jeden krásný den v Maroku cestováním v autobuse a tak jsme se rozhodli udělat si zastávku v Ouarzazat. A nakonec jsme udělali dobře, nejen že to tam bylo fakt hezký, ale potkali jsme se tam s Pavlem a Petrem, Čechama, se kterými jsme strávili super čas. Fakt potkávám Čechy moc ráda ve světě, většinou jsou fakt moc bezva. Doufám, že se s klukama ještě uvidím.

 

Určitě nezapomeňte navštívit:

 • Ait Benhaddou – starověké městečko
 • filmová studia
 • místní náměstí – mě svou lokálností úplně dostalo, děti hrající si s míčem nebo elektroautíčky
Ouarzazat pustina

Američní producenti se často spojí s těmi z Maroka a natáčí s oblibou v těchto “pouštních” pustinách

Game of thrones filmová studia

Game of thrones filmová studia

Maroko (99 of 202)

Ait Benhaddou – starověké městečko

 
 

Merzouga (Hassi Labied)

Přes Couchsurfing se mi ozval Moha z Hassi Labied a pozval nás k sobě domů. Z Ouarzazat jsme tedy jeli autobusem asi 6 hodin do jeho vesnice, skoro až u Alžírska. Moha nás čekal u autobusu a zavedl nás k sobě domů. Ubytoval nás v domě pro hosty a pak nás pozval do domu naproti k nim na večeři. Jeho máma uvařila typické marocké jídlo – tajine a jedli jsme ho s chlebem, zapíjeli samozřejmě marockým, nejvíc přeslazeným čajem. Ráno jsme vyrazili na velbloudech do jejich kempu v poušti, tam jsme se na pár hodin zastavili, brouzdali jsme pískem, poobědvali jsme a pak zase vyrazili zpátky do jeho vesnice. Nemůžu tomu pořád uvěřit, že jsem byla fakt na Sahaře! Celkem nás tento výlet vyšel na 300 dh (750 Kč). Moha chtěl zaplatit pouze výlet, nikoliv přespání a jídlo, které bylo ve cti ke Couchsurfingu “zdarma”.

 
 

Určitě nezapomeňte navštívit:

 • poušť
 • přespání v poušti
 • projížďku na velbloudech
Jak bych to pojala třeba příště? Zkusila bych si domluvit možnost přespání třeba na týden v poušti a pojala bych to jako elektronický detox, bez internetů, mobilu. Jen já a kamarádi třeba. Myslím, že by se to s klidem mohlo rovnat takovým těm pobytům ve tmě.
 
Moha, náš průvodce v poušti

Moha, náš couchsurfer a průvodce v poušti

 

Srandy s velbloudy

Srandy s velbloudy

Sahara

Děcka, takhle vypadá Sahara!

Fes

Do Fesu jsme jeli z Hassi Labied nočním autobusem. Pokud usnete v autobuse jako špalek, klidně si zvolte tuto možnost, nicméně mě se nespalo vůbec dobře. Řidiči jezdí docela bláznivě, tak jsem byla celou noc jako na trních a oka jsem nezamhouřila. Dorazili jsme do Fesu ve 4 hodiny ráno. Ubytovali jsme se na rychlo na hotelu, který nám doporučili kluci z Ouarzazat.
Ve starém městě, které vám doporučuju navštívit je 9000 uliček, a tak se tam dá docela jednoduše ztratit. Nicméně pokud máte GPS v mobilu a internet, tak se můžete docela lehce zorientovat.
Upřímně, Fesu bych se příště určitě vyhla a raději navštívila městečka v okolí, např. Chefchaouen (modré město) anebo Al Haceima (přímořské městečko)
 
 
Pozor na osla s nákladem

Ve Fesu, v úzkých uličkách často narazíte na osly nesoucí po svých bocích bedny od láhví. Když budou na vás místní pokřikovat “Bedek” znamená to, abyste rychle uskočili stranou před tímto tvorem 🙂

Fes koželužna

Jednou z hlavních atrakcí ve Fezu jsou koželužny. Fascinovalo mě, jak se v těch nádobách s barvami lidé koupou i se zvířecími kůžemi. Nemyslím si, že by hašené vápno prospívalo jejich kůži a zdraví. Přišlo mi to trochu smutné 🙁

 
 

Couchsurfing

Nedá mi to, abych Couchsurfing nezmínila, protože jsme díky této webovce potkali v Maroku fakt úžasné lidi. Mj. Nabila, podnikatele z Casablancy a jeho ženu, taky Nawfila, který nás u sebe štědře 2 noci hostoval nebo třeba Josepha, studenta práv z Agadiru. Vždycky nám zvedli náladu, starali se, zajímali se o nás, dělali pro nás maximum. A zvedali rozhodně karmu celému Maroku.

 
 

Jak jsem se zapojila?

 1. Vypsala jsem tzn. Public trip, kde můžete lidem napsat, že se chystáte jet do jejich země a kdo chce, zobrazí si vaši zprávu a může se vám ozvat. Nejdříve mě to trochu vyděsilo, na mou zprávu se mi ozvalo 30 Maročanů a žádná žena. Nicméně jsem to pak pochopila. Je to u nich dáno kulturně, žena by mi takto nenapsala.
 2. Podle místa, kde jsme zrovna byli jsem napsala konkrétním Couchsurferům zprávu o tom, že jsme ve městě a jestil se s námi nechtějí potkat.
 3. Couchsurfing má novou funkci, jmenuje se to Hangouts a připomíná mi to trochu Tinder, ale můžete to právě využít i na jakákoliv nevinná setkávání. Co je velká výhoda, v Hangouts jsou vždy ti nejvíc aktuální lidi, co mají chuť někam vyrazit – na víno, fotbal, jen tak do města.

 

Couchsurfeři

S našimi couchsurfery v paláci

Digitální nomádství

Maroko je cenově dostupná země s dobrým klimatem, takže je vcelku často zvolenou destinací pro mnoho nomádů. Podle Nomadlistu by vás život v Maroku měl stát okolo 2000 $. Nicméně to mi připadá opravdu hodně. Já myslím, že bychom to zvládli rozhodně za méně peněz, tipuju něco okolo 800 $/měsíc. Mám kamarádku, která tam právě nomádila poblíž Agadiru se svým psem a taky Verča z Weef’s world by tam měla právě teď nomádit (březen 2017). Nicméně, upřímně, já bych tam nechtěla nomádit ani “zadarmo”. Je to země, kterou jsem ráda navštívila, ale ta kultura je mi tak vzdálená a do jisté míry nepříjemná, že bych tam nechtěla trávit více času.
V Maroku můžete najít spoustu co-workingových center. Martin z blogu Digitalninomadstvi.cz mi kdysi doporučoval městečko Taghazout, tak pokud cítíte, že by Maroko mohlo být pro vás to pravé, zkuste na to mrknout 🙂

 

 
 

Tipy navíc

1. Pojedete-li do Maroka podobně jako my v prosinci či lednu, vemte si teplé oblečení a spacák, bude se vám hodit!
2. Umíte-li francouzsky, budete v Maroku králové 😃
3. V pohodě se můžete sbalit podobně jako já s Jirkou jen do příručního zavazadla, ušetříte tak spoustu peněz. Letenky můžete koupit už za 2000 Kč.

 
 

Co si dovézt z Maroka

 • arganový olej – arganovník roste údajně jen v Maroku, tudíž ho lze tady sehnat opravdu nejlevněji, láhev 1 l by vás po smlouvání měla vyjít na 350 dh – 400 dh (750 – 1000 Kč), v Česku byste za to platili tísíce korun, arganový olej je skvělý do vaření, ale hlavně do výroby kosmetiky anebo jen tak jako olej na obličej či tělo
 • keramický tajine – tj. ta nádoba, ve které se připravuje tradiční marocký pokrm, je to hodně křehký, jeden se mi rozbil (viz fotka), tak opravdu zvažte zda na to máte, abyste ho dovezli zpět do Čech vcelku
 • čaj
 • koření – 45 spices, skořice, kari, chilli, paprika
 • černé mýdlo – mýdlo, kterým se ženy myjí v tradičním hammamu, na trhu stojí pár korun
 • šafrán

 

Tajine

Tajine

Jak si po naší zkušenosti užít dovolenou v Maroku na 200 %? 

Půjčte si auto, vybavte se více outdoorově, na spaní v kempech, případné přespání v autě. Je to SVOBODA a můžete se v podstatě i během 3 týdnů podívat bez problémů po celém Maroku, zastavit kde se vám zlíbí a máte “domeček na kolečkách”. Příroda se navíc stejně ukázala jako jedna z TOP věcí, kvůli kterým bychom se do Maroka možná ještě někdy vrátili.