Chápu, že tímto nadpisem článku si sama protiřečím, tzn. nemusíte věřit ani tomu, co píšu. Začtěte se tedy prosím dále do článku, ať pochopíte mou hlavní myšlenku. 

 

V neděli 13. srpna jsem úspěšně absolvovala 150 hodinový jógový kurz, měla jsem neskutečnou radost, spadl mi obrovský kámen ze srdce. Zapla jsem mobil a zjistila, že mám 20 nepřečtených zpráv na Facebook messengeru. Nepatřím mezi ty lidi, co si rádi “chatujou” a vykecávají se s ostatními na sociálních sítích, takže tolik zpráv není pro mě úplně zvykem, pokud se tedy neodpojím na 10 dní z internetu. Takže mě to překvapilo! Začetla jsem se do první zprávy a zjistila jsem, že mi píšou kamarádi, kteří mě informují o tom, že někdo vytvořil naprosto totožný profil na Facebooku, se stejnou profilovou a cover fotkou, jakou mám já. Tento falešný profil si znovu požádal moje přátele o přátelství, napsal jim do zprávy osobně, aby jí (falešné Lindě) poslali kamarádi telefonní číslo. Poté údajně tito “šmejdi” zasílají na získaná telefonní čísla nějaký PIN kód, který májí lidi někam zadat a tím se ověřit, následně se potvrzením PIN kódu odešlou údajně někam nějaký peníze. Achjo.
 
 
FB-fail

 
 

Mám radost, že spoustě z mých přátel došlo, že je to fejk. Taky se ale bojím, že někteří tomu prostě uvěřili a nechali se napálit. Celá situace se mi zdá o to horší, že uvedený fejk se vydával za mě, za moji osobu. A to mě hodně znepokojilo. V první chvíli jsem opravdu nevěděla, jak zareagovat, protože jsem se s touto stiuací nikdy nesetkala. Miky z Low Cost Race (od kterého jsem měla taky zmeškaný hovor) mi poradil, abych informovala co nejdříve svoje kamarády, o tom co se děje a taky nahlásila daný falešný profil. Děkuju mu tímto ještě jednou za to, protože já jsem opravdu v té chvíli nevěděla co dělat.

 

Naštěstí hodně z mých přátel byli rychlejší než já a Facebooku daný profil nahlásili. Celá fejk akce se stala cca v 11:00 a ve 12:05 už mi Facebook psal, že nahlášený falešný profil zablokoval. Oceňuji rychlost Facebooku.

 

Proč to celé píšu? Jednak proto,  že by se to mohlo opakovat nejenom mně, ale i komukoliv z vás. No a taky proto, že mi přijde důležité znovu a znovu informovat o tom, abyste nevěřili všemu, co na internetu vidíte, čtete, zjišťujete. Myslete kriticky. Informace si ověřujte, potkávejte se s lidmi i mimo internet, zajímejte se o lidi, na kterých vám záleží, tak abyste případné podvodníky mohli rychle a snáze odhalit, podobně jako to zvládli moji kamarádi.