Jako bývalá organizátorka pražských TEDxů jsem se fakt dost těšila na mou první zahraniční návštěvu. Ještě k tomu v Thajsku, kde jsem tou dobou měsíc žila a pracovala na dálku.

 

Málem jsme se na ten TEDx nedostali

 

Proč? Lístky nebyly vyprodané, ale TEDxí organizace se rozhodla projít si všechny zaregistrované a rozhodnout se sama podle svého uvážení, koho přijme a koho ne.
My jsme naštěstí prošli, ale kamarádka Verča s Láďou ne. Přičemž její registrace nevypadala jinak, než ta moje. Podle čeho to tedy hodnotili? Kdo ví! (Pozn. Nakonec se tam dostali Verča s Láďou díky naší paní domácí, rozuměj kontakty.)
Tedx se konal v luxusním hotelu v srdci Chiang Mai. Lístek mě stál 1200 bahtů (840 Kč). Měla jsem ho sjednaný přes naši paní domácí, proto takováto cena. Plná cena lístku byla 1500 bahtů (1050 Kč).

 

Jídlo 

 

Bylo naprosto úžasný. Organizátoři za něj museli zaplatit fakt majlant, protože bylo “western” style. Jídlo, které jsme zřídkakdy viděli v Asii, protože jsme za něj nikdy nechtěli platit nesmyslné peníze. Takže sýry – balkánský, chedar, gouda, z dalšího jídla – paprika, cizrna, nejrůznější druhy masa atd.
jidlonatedxu

Tedx se nesl ve znamení #eko

 

Organizátoři vymysleli, že si každý má přinést svou vlastní láhev #bringyourown, ideálně neplastovou. Na akci byly refill station, kde si každý účastník mohl dopustit vodu 😃 Témata přednášejících souvisela s ekologií. Snažili se tak redukovat množství plastů na samotné akci a upozornit na to, že Thajsko patří mezi 5 států, které jsou zodpovědné za 60 % znečištění oceánů plasty. (Dále tam patří Čína, Indonésie, Filipíny a Vietnam). To, že na afterparty už se pak podávaly hlava nehlava plastové láhve s vodou, jsem moc nepochopila.
Ale jinak za tuto iniciativu palec nahoru!

 

Poprvé s paní tlumočnicí

 

Někdy lepší překlad, někdy horší. Každopádně jsem se zamilovala do thajštiny, takže příště už budu Thajcům určitě rozumět 😃 Nebo bych alespoň ráda rozuměla.

 

Témata 

 

Zaujalo mě, že když se mluvilo o chudobě, tak ti lidé vyrůstali v chudinských slumech. Když se v Evropě mluví o chudobě, vypadá to trošku jinak.
Bag for homeless
Rovnoprávnost žen
Učení cizích jazyků
Helikoptéra
Zeleň pro Chiang Mai

 

Skvělá stage

 

Organizátoři se spojili s místní obrovskou univerzitou CMU, konkrétně s architekty a společně navrhli tuto podobu scény z recyklovaných materiálů. To že to vypadá chaoticky, to je prý schválně.

24279049013_ab29cf60ff_o

 

Site program

 

Zaujala mě 360 stupňová vizualizace.
Celkově mám pocit, že bych si zaplatila raději daleko méně peněz za ten luxus, kterého se mi v průběhu akce dostávalo. Tím mám na mysli luxusní hotel a taky tu tunu na thajské poměry luxusního jídla. O tomhle snad TEDx není, ne?

 

Co si jsem si odnesla z Tedxu v Chiang Mai? 

 

Naprosto nacpané břicho 😃
A taky když něco budu navrhovat, tak se vždycky zamyslím, jestli je moje služba pro hendikepované, případně, co mohu udělat proto aby byla? A zároveň zda hendikepovaní mohou být součástí našeho týmu? Takže co, Psaní Hravě?

 

Zajímavosti: 

 

  1. Každý cover bookletu byl jiný. Každý účastník tak získal svůj unikátní booklet.
  2. Pozvali zástupce TEDxů z okolních asijských států. Dorazilo Tokyo, Singapur, Filipíny, dokonce i Ukrajina!
  3. K obědu i večeři se podávalo cool zápaďácké “hipster” jídlo, místo chutného thajského.

 

kamaradi_na_tedx_chiangmai

(zleva – David Lorincz, já, Jirka, Verča a Láďa – česká sestava na TEDx v Chiang Mai)

 

 

Toť vše!
Je něco, co vás zajímá, ale já jsem to tu zapomněla zmínit? Napište mi do komentářů!

Pac a pusu, Lin