Hodně lidí, když zjistí, že jsem strávila 6 měsíců v Asii, říkají WOW. Jo, jsem za to moc vděčná a užila jsem si to, ale taky mi přijde, že tady to WOW může zažít úplně kdokoliv, pokud:

  1. máte notebook,
  2. dobrou Wi-Fi
  3. to hlavní – nějakou dovednost nebo byznys za které vám jiní lidé budou ochotni platit

Pokud jste se zasekli na té třetí možnosti, tak neva. Pokud teď nic neumíte nebo si to alespoň myslíte, můžete se to naučit. Nemusíte na to chodit ani do školy. Inspirovala mě k tomu kniha Don´t go back to school, kde je spousta podnikatelů a freelancerů, kteří se rozhodli do školy nejít a jsou špičky v oboru.

Navíc se dá vzdělávat i jinak, než akademicky. Online kurzy, knihy, články, přednášky atd. No a to nám dává tu neuvěřitelnou možnost, naučit se cokoliv online. Ať už je to grafika a třeba můj grafický kurz na Seduo.cz anebo programování (CodeAcademy).
Skoro vždycky se najde někdo, kdo vás zaměstná “zadarmo”, výměnou za zkušenosti, a ty se vám mohou ze začátku fakt hodit.

My se na Psaní Hravě snažíme jednak začínajícím lidem za práci zaplatit, ale hlavně předat potřebný mentoring. Mrkni na přehled pozic, koho právě hledáme!

Vím, že už tady k tomuto bylo napsáno opravdu mnoho, ale myslím si, že zas dle svých zkušeností mohu přinést vlastní vhled, jak si přivydělávat.

  1. Mikroúkoly – web s tzn. micro tasky se naštěstí začal rozrůstat i u nás v ČR, mám na mysli Easytask. Denně si tak můžete najít několik nabídek na práci v řádu stovek až tisíců. Záleží na vaší specializaci a dovednostech. Je tam zaregistrováno už docela dost lidí, a těch nabídek není tolik. Proto je potřeba být rychlý!
  2. Navolnenoze.cz – původně mi to přišlo jako strašně moc peněz, ale po první zakázce jsem si peníze vydělala zpět, a to je boží. Nabídek na práci mi nechodí nějak závratně moc, ale sem tam se někdo ozve. A to je bezva! Jedny z nejlépe investovaných peněz do mé profese.
  3. Dropshipping – tady s tím nemám velké zkušenosti, jen jsem v Asii potkala hodně nomádů, kteří se takto živí. Ve zkratce to znamená, že ti lidé nabízí prodávají ho potom přes Amazon. Přičemž o vše se jim starají firmy v Americe, tzn. oni si musí jen dobře nastavit procesy a časem už nemusí téměř nic dělat a pořád jim z toho sypou né malé peníze. Osobně se mi to moc nepozdává, ale živit se tím na dálku dá. 
  4. Rozjeďte si vlastní mini “projekt” – já jsem ve 22 letech spustila e-shop Kšandylindy, kde prodávám originální kšandy. Původně jsem ten projekt rozjela jako experiment, jestli jsem schopná něco vybudovat a časem se mi to dost rozjelo. Nyní mám obrovské štěstí, protože jsem jako 1. ve vyhledávači na Google, když někdo hledá výraz “kšandy”. Takže i vy si můžete najít něco, co byste rádi prodávali a přitom to lidi potřebují.
  5. Žijte aspoň na pár měsíců z úspor a během toho začněte makat na něčem, co vás může začít živit – v některých částech světa vám stačí k životu fakt málo. Potkala jsem v Chiang Mai full time dobrovolníka, kterému stačilo na život cca 8000 Kč. Samozřejmě je to taky o tom, jakým stylem budete v Chiang Mai žít. Já s Jirkou jsme dohromady utratili v Chiang Mai (30 000 Kč, takže cca 15 000 Kč za osobu).

Další odkazy, které vás mohou propojit na tu správnou online komunitu:
Facebooková skupina #Holkyzmarketingu
Práce v marketingu