Pozn: Nikoho nenabádám, abyste teď investovali veškeré své jmění do kryptoměn. Ráda bych se však s váma podělila o mou osobní zkušenost a případně vás inspirovala v tom, abyste se o kryptoměny začali zabývat. 

Neberte mě za žádného odborníka, o kryptoměnách toho vlastně moc nevím, ale můžu vám popsat moji osobní laickou zkušenost. 

Možná už jste o kryptoměnách slyšeli, možná ne. Každopádně je to v poslední době jedna z věcí, kterou jsem začala sledovat. Nikdy mě moc klasické investování do akcií nezajímalo, ačkoliv při čtení jakýchkoliv chytrých knih o chytré finanční svobodě to téměř všude bylo zmíněno. Chápu tedy tu důležitost. Nicméně zatím jsem k tomu osobně nedospěla.

Kryptoměny jsou pro mě daleko uchopitelnější a finančně dostupnější. Vstupní kapitál, za který si nakoupíte první kryptoměnu, může být třeba jen $100.

Kryptoměna je typ digitální měny. Opírá se o kryptografii pro řetězení digitálních podpisů jednotlivých převodů, peer-to-peer sítě a decentralizaci.  Delší a výstižnější definici najdete na Wikipedii.

 

Běžné vlastnosti kryptoměn jsou:

  • decentralizace – měnu nelze kontrolovat vládou či jinými institucemi (za předpokladu zajištění dostatečné distribuce decentralizace)
  • transparentnost – je plně transparentní díky veřejné databázi zvané blockchain, která ukazuje všechny proběhlé transakce v síti, nemůže tak dojít k podvrhu
  • nízké či žádné poplatky za transakce – oproti bankám nabízí digitální měny pouze dobrovolný poplatek, který zajišťuje rychlé zpracování transakce minery (těžaři), kteří transakci zařadí do blockchainu
  • žádné odmítnuté platby – zaslanou měnu nelze po odeslání nijak stornovat nebo zrušit. Nemůže tedy dojít ani k chargebacku bankou či jinou institucí

Zdroj: Wikipedie

Nejznámějšími kryptoměnami jsou Bitcoin, Ethereum nebo třeba Litecoin.

Bitcoin se dříve těžil ve velkém, s tím osobní zkušenost nemám, ale znám dost lidí, kteří si tím takto dost vydělali anebo jim pak shořel disk a o Bitcoiny přišli, protože je neměli nijak zálohované a netušili, co se s Bitcoinem může stát. Nicméně nyní Bitcoiny netěží mnoho lidí, minimálně v mém okolí ne. Je k tomu zapotřebí obrovská výpočetní náročnost, spotřebuje se obrovská spousta energie. Spíše znám lidi, co s Bitcoinem obchodují.

Slyšela jsem příběh o tom, jak začal mít Bitcoin nějakou hodnotu. Údajně někdo napsal do nějakého diskuzního fóra, že kdo mu doveze pizzu, ten dostane Bitcoin a ono se tak stalo. Došlo k předání pizzy, výměnou za Bitcoin. To se označuje za první transakci. Dnes je to zřejmě nejdražší pizza v historii, měla by hodnotu asi 100 000 Kč 🙂

A teď celý můj příběh s kryptoměnami 🙂 Jdeme na to! 

Před rokem, v květnu 2016, jsem si vydělala díky Paralelní Polis a kurzu grafiky, který jsem tam pořádala, 600 Kč v Bitcoinech. Nevěnovala jsem tomu moc pozornosti a za rok od té doby se těch 600 Kč zhodnotilo tak, že mám nyní necelé 4 000 Kč. Wow! Wow! Měla jsem z toho neskutečnou radost 🙂 A v tu chvíli jsem se začala zajímat.  

Zjistila jsem, že 1 Bitcoin za ten rok vzrostl neuvěřitelně. Podívejte se sami na tento ilustrační obrázek. V říjnu 2016 byl 1 BTC asi 15 tisíc a nyní má hodnotu 104 tisíc.

Vývoj Bitcoinu za poslední rok

Zdroj: Coinbase

Nevím, jestli Bitcoin ještě poroste, anebo bude naopak klesat, co však vím, že jsou tu i ostatní měny jako je třeba Litecoin, u kterých se předpokládá, že bude mít podobnou budoucnost jako Bitcoin. Je nutné mít na paměti, že investování je nesmírně RIZIKOVÁ INVESTICE. Beru to tedy celé tak trochu jako hru. Buď můžu hodně získat anebo hodně ztratit. Nikdo neví, zda to náhodou není celé jen jedna velká nafouknutá bublina.

Jak investování probíhá?

Popisuji moji zkušenost. Těch způsobů, jak můžete investovat, je rozhodně více. Jelikož investuju jen pár tisíc, je pro mě výhodné využívat toto řešení, které vám nyní popíšu. Pokud byste chtěli investovat větší částky, doporučuju se s někým kompetentním poradit. Hledat a zeptat se můžete právě v Paralelní Polis, který považuju za parádní zdroj k tomuto tématu. 

  1.  Běžte na stránky Coinbase a vytvořte si tam účet. Pokud se prokliknete přes můj link a investujete alespoň 100 $, já i vy dostanete 10 $ v Bitcoinech. Coinbase se doporučuje, pokud chcete pracovat s malými částkami. Pro každou transakci platíte nějaký poplatek. Např. při nákupu Bitcoinů za $100 jsem zaplatila asi $2.
  2. Kdykoliv si můžete převést peníze na účet v eurech a ty peníze z eur poté odeslat na svůj běžný účet.
  3. A je to! Stáhla jsem si ještě ke Coinbase i mobilní aplikaci, kde jsem si nastavila notifikace, když bude Bitcoin či Litecoin příliš dole anebo příliš nahoře. Tak abych mohla případně tyto měny prodat anebo naopak nakoupit.

Rozhraní Coinbase

Tak takto to vypadá na Coinbase vevnitř. Jednoduché a intuitivní. 

Tolik asi ode mě. Trošku se stydím, že vlastně o kryptoměnách nevím tolik a i přesto jsem sepsala tento článek. Nicméně i mně jako naprostému laikovi nebrání nic k tomu nakoupit si trochu kryptoměn a sledovat, co se stane. A navíc jsem z toho v poslední době dost nadšená, takže jsem vám o tom zkrátka musela dát vědět. Určitě jsem do kryptoměn neinvestovala veškeré svoje úspory, jen malinkou část. Počítám totiž taky s tím, že o ně všechny můžu přijít. Jak už jsem popsala výše, je to hra. Je pro mě zábavnější dát pár tisíc do kryptoměn, než je držet na spořícím účtu. Pokud vás to zaujalo, budu moc ráda, pokud mi dáte vědět do komentářů 🙂 A pokud k tomu máte nějakou poznámku nebo výtku, určitě mi taky dejte vědět, ráda provedu update!

 

S láskou, Linda

 

UPDATE ČLÁNKU: 
Pár článků od Jarky Kořené, proč nejsou investice do bitcoinu možná to nejlepší řešení: