Vyrážíte na dovolenou a moře vás zrovna neláká? Tak to jste mí lidé. Na přelomu července a srpna jsem totiž společně s několika spolužáky vyrazila do Švédska, což není zrovna typická destinace pro dovolenou pro Čechy. Výlet to byl ale rozmanitý. Zažili jsme na vlastní kůži ruch velkoměsta, ale i krásu švédské „samoty“ na vysočině. Do Švédska jsem se zamilovala. Okouzlilo mě nejen hlavní město Stockholm, ale i čistá příroda. Zalíbil se mi také způsob života Švédů, fika (o ní později v článku) a s ní související švédská láska ke kávě. Množství kávy, které jsem vypila za pár dní ve Švédsku by mi stačilo v Česku asi na 14 dní. Ale teď už dost o ní. Chci se s vámi podělit o pár tipů.

Co si vzít určitě s sebou?

  1. Nezapomeňte samozřejmě peníze. Ve Švédsku se platí švédskými korunami. Ceny potravin jsou nominálně stejné jako v Česku. To znamená, že chleba si sice koupíte za 25 SEK, ale ještě to musíte vynásobit kurzem cca 2,7 a vyjde vám cena v českých korunách.
  2. Vezměte si s sebou platební kartu, protože ve Švédsku se jí dá platit téměř všude. Dokonce i dědeček s vozíkem se zmrzlinou má platební terminál. A pozor některé obchody jsou dokonce cash-free, tedy hotovost vůbec nepřijímají.
  3. Kupovaným flaškám s vodou můžete dát ve Švédsku sbohem. Voda z kohoutku je tam totiž všude pitná, a navíc je neskutečně dobrá. Takže prázdnou láhev na pití s sebou!
  4. A taky si s sebou přibalte vrstvené oblečení, jelikož počasí ve Švédsku je nevyzpytatelné.
Ve Švédsku se platí švédskými korunami.

Ve Švédsku se platí švédskými korunami.

 

Co vidět ve Stockholmu

Stockholmská radnice (Stadshuset)

Dominanta hlavního města, která je vysoká 106 metrů. O metr vyšší než radnice v dánské Kodani, protože každý metr navíc je důležitý, že jo. Prohlídka byla celkem zajímavá. Pokud tam zavítáte, uvidíte třeba Modrý sál, který ale vůbec není modrý. Zajímavosti je, že se tam každoročně koná 10. prosince slavnostní banket po předávání Nobelových cen. Je tam toho ale mnohem víc.

 

Modrý sál radnice ve Stockholmu, který ale vůbec není modrý.

Modrý sál radnice ve Stockholmu, který ale vůbec není modrý.

Staré město (Gamla Stan)

Tato část Stockholmu mě okouzlila hlavně díky nejrůznějším uličkám, které dýchají historickou atmosférou. Rozhodně byste neměli vynechat nejužší uličku Mårten Trotzig Gränd, která je široká pouhých 90 centimetrů či náměstí Järntorget a Stortorget, která zase nabízejí nejrůznější kavárničky. Jedinou nevýhodou je, že se to tam hemží turisty.

 

Staré město ale nabízí i uličky bez turistů.

Staré město ale nabízí i uličky bez turistů.

 

Kousek od náměstí Stortorget se nachází ještě jedna zajímavost. Pokud budete dobře hledat, tak za Finským kostelem (Finska kyrkan) narazíte na Järnpojke, tedy na sochu malého chlapečka, který se dívá na Měsíc. Zároveň je to nejmenší socha ve Stockholmu. Traduje se, že když chlapečkovi pohladíte hlavu a něco si přejete, tak se vám přání vyplní. Nebo mu můžete dát i nějakou tu „obět“ v podobě mince či bonbónu.

 

Pohlaď mě a něco si přej!

Pohlaď mě a něco si přej!

 

Muzeum lodi Vasa (Vasamuseet)

Milovníci historie by určitě neměli vynechat Muzeum lodi Vasa. Mohutná válečná loď, kterou nechal vybudovat v 17. století král Gustav II. Adolf. Slavnostně vyplula a téměř hned se potopila. Až po více než 300 letech byla vytažena z ledové vody a udělali z ní téměř stejnou krásku, jakou byla předtím. Z 98 % je to opravdu originál, což mě přijde úžasný a ve světě se to jen tak nevidí.

 

Loď zdobí i nejrůznější sochy.

Loď zdobí i nejrůznější sochy.

Drottningholmský palác (Drottningholms slott)

Sídlo královské rodiny, které leží na ostrově Lovön. To jsem neřekla, že se Stockholm rozprostírá na 14 ostrovech? Tak teď už to víte. Nicméně zpátky k Drottningholmskému paláci. Prohlídka nabízí hlavně procházku po zámeckém parku, kde uvidíte třeba i sochy od Adriana de Vriese. Zajímavostí je, že tyto sochy Švédové přivezli z pražské Valdštejnské zahrady jako válečnou kořist.

 

Sídlo královské rodiny leží na ostrově Lovön

Sídlo královské rodiny leží na ostrově Lovön

 

Muzeum Abby

Kdo by neznal tuto legendární skupinu, která ke Švédsku prostě patří. Muzeum jsem osobně nenavštívila, ale je fajn vědět, že ve Stockholmu nějaké takové muzeum je. Alespoň jsem mamince, která je fanynka Abby, koupila v gift shopu suvenýr. Tak třeba to budete mít podobně a uděláte mamce alespoň radost.

 

Ve švédské metropoli najdete i Muzeum Abby.

Ve švédské metropoli najdete i Muzeum Abby.

 

Stockholmské metro (Stockholms tunnelbana)

Proč metro ve Stockholmu stojí za návštěvu? Protože je to vlastně taková galerie, kterou jen tak nikde neuvidíte. Metro jsem bohužel osobně nenavštívila, ale aspoň mám důvod se do Stockholmu vrátit, no ne? Nejkrásnější jsou prý stanice Rådhuset (https://en.wikipedia.org/wiki/Rådhuset_metro_station) a T-Centralen (https://en.wikipedia.org/wiki/T-Centralen).

 

Bonusové tipy na výlety po Švédsku

Gränna a ostrov Visingsö

Pokud máte rádi sladkosti (kdo nemá?), tak určitě musíte navštívit městečko Gränna nedaleko Jönköpingu. Už více než 150 let se tam ručně vyrábí cukrové špalky (Polkagris). Jen z octa, cukru a vody. V obchůdku i přímo vidíte, jak špalky vyrábí. Na začátku se vyráběly jen červenobílé špalky s peprmintovou příchutí. V dnešní době si ale můžete vybrat z více než 40 různých příchutí, prodávají tam třeba i příchuť piva či rumu s kolou. A ještě jedna zajímavost. Určitě všichni znáte typická červenobílá lízátka ve tvaru „J“ jako Ježíš, bez kterých si Američané nedovedou představit Vánoce. Tak ty do Ameriky zavlekli právě Švédové z městečka Gränna. Nemáš zač, Ameriko.

Trajektem se pak můžete po jezeru Vättern, druhém největším jezeru ve Švédsku, dostat až na ostrov Visingsö. Na něm žije asi 700 obyvatel a najdete tam starý kostel a zříceninu hradu Visingsborg. A hlavně tam můžete ochutnat výborného uzeného sika a největší kopečkovou zmrzlinu, kterou jsem kdy měla.

 

Ruční výroba cukrových špalků.    

Ruční výroba cukrových špalků.

                          

Zřícenina hradu Visingsborg na ostrově Visingsö.

Zřícenina hradu Visingsborg na ostrově Visingsö.

Losí safari

Ve Švédsku je dost losích parků a rezervací. My jsme zajeli do losího safari Smålandet, kde projíždíte losím územím, buď ve vlastním autě nebo vláčku. V divočině byste losa potkat za žádnou cenu nechtěli, ale losi v této rezervaci byli přítulní a nechali se i pohladit. Samozřejmě jen když jste jim nabídli něco k snědku. Jinak ve švédské divočině je losů opravdu hodně, 300 až 400 tisíc kusů. Přes 100 tisíc z nich je zastřeleno během každoročního lovu. Losi mají totiž ve Švédsku na svědomí nejvíce dopravních nehod.

 

Za sladkou dobrůtku se nechal los i pohladit.

Za sladkou dobrůtku se nechal los i pohladit.

 

Drobné zajímavosti aneb psi ve Švédsku neštěkají

  1. Ne nedělám si legraci. Švédové jsou prý při výchově psů tak přísní, že málokdy tam uslyšíte štěkot psa. Samozřejmě se ale nějací neposlušní psi vždy najdou, takže pravidlo to není stoprocentní.
  2. Pivo nebo víno si v supermarketu nekoupíte. Ve Švédsku totiž funguje tzv. Systembolaget, což je vládou vlastněný řetězec obchodů, který má právo jako jediný prodávat alkohol.
  3. Na ulicích pak dopoledne běžně potkáte tatínky, kteří tlačí kočárky, a to nejčastěji černé, protože ty se hodí ke všemu, že jo. Švédsko totiž podporuje rovnost žen a mužů ve velkém. Muži tak často zůstávají s dětmi doma a ženy si naopak budují kariéru.
  4. Víte, co má český národ se Švédy společného? Švédové jsou stejně jako my vášnivými chataři.
  5. Hlavně na švédském venkově můžete narazit na jejich typické domečky, které jsou většinou nabarvené Falunskou červení, někdy také žlutou nebo modrošedou barvou. Většina Švédů i v dnešní době pokračuje v tradici a barví své domy jen těmito barvami, aby tak zachovali ráz krajiny.
Typický švédský domek nabarvený Falunskou červení.

Typický švédský domek nabarvený Falunskou červení.

Fika sem, fika tam

My pijeme nejvíce pivo, Švédové zase patří mezi národy s nejvyšší spotřebou kávy na světě. A co že je ta fika? Dalo by se říct, že vlastně taková pauzička na kávu. K ní si samozřejmě Švédové dají něco sladkého a kompletní fika je na světě. Mezi tradiční sladkost patří skořicový šnek. Dokonce Švédové slaví den skořicového šneka (Kanelbullens dag), a to 4. října. Fika slouží hlavně k odpočinku a setkávání lidí.

 

I takhle může vypadat švédská fika.

I takhle může vypadat švédská fika.

Tak to bylo pár tipů, o které jsem se s vámi chtěla podělit. A co vy a Švédsko? Máte taky nějaké zajímavosti či tipy? Na závěr vám chci ukázat ještě jednu fotku, a to kýčovitý, ale nádherný západ Slunce nad jezerem Vättern. No není to krása?

 

Západ slunce ve Švédsku

Západ slunce ve Švédsku

 

Autorkou článku je Kristýna Nezhybová, studující mediální studia a veřejnou politiku na Masarykově univerzitě v Brně. Navíc se věnuje projektu Kšandy Lindy, kde mohou lidé zakoupit kšandy a nově také motýlky. Ve volném čase je pak vášnivou fanynkou hokeje a často si také ráda ukuchtí nebo upeče nějakou dobrotu.