Těsně před Vánoci jsme se s Jirkou vydali objevovat krásy Kodaně. Jednak nás k tomu dovedla myšlenka, že bychom se možná mohli do Dánska přestěhovat za prací a hygge, tedy “útulnem”, které si Dánové umí za každé situace udělat.
A jak to dopadlo? Stěhujem se do Dánska? Dozvíte se na konci článku 😃

 

Co jsme všechno navštívili a stojí za to vidět? 

Rozhodně během prvních dnů vyrazte na Free walking tour s jednou ze společností, které v Kodani fungují.
Půjčte si kolo. Kodaň není zas tak obrovská, takže se díky tomu téměř všude dopravíte na byciklu, a to se vyplatí! 😃
Pokud vám zbyde čas, vydejte se přes Öresundský most do švédského Malmö. Ten most je naprosto fascinující, nejprve z Dánska vjedete do 4km dlouhého tunelu a poté se vynoříte na uměle vybudovaném ostrově a zbytek cesty jedete po mostě. Most spojuje 2 odlišné kultury a řeší tak problémy, které v jednotlivých zemích jsou. Ve Švédsku je nedostatek práce a v Dánsku zase nedostatek ubytovacích prostor. Doporučuju zhlédnout některý z dokumentů, který je o této stavbě století, ačkoliv do staveb vůbec nefušuju, tohle mě naprosto fascinuje.

 

 • Knihovna Royal Library – neboli Černý diamant – za mě skvost moderní architektury, krásný výhled na řeku. V létě si tam můžete dát drink a jen tam tak posedět.
 • Round tower – kulatou věž jsem ještě neviděla, natož, abych po ní vylezla až nahoru 🙂
 • Papirøen – bohužel toto místo uzavřeli, byl tam street food market. Teď chystají nový poblíž Nyhavn, tak mrkněte tam
 • Nyhavn – neboli nový přístav. Krásné, fotogenické domečky podél řeky. Zároveň jedno z nejvíc turistických míst. Doporučuju na kafe nebo jídlo raději zajít do jedné z uliček vedle, ale rozhodně né přímo na Nyhavn.
 • Tivoli park – zábavní park, plný kolotočů, doporučuju tam vyrazit v noci, abyste si mohli užít těch naprosto dokonalých světýlek všude. My jsme nakonec dovnitř nevyrazili, dělá se mi z kolotočů zle a vstup byl 120 DKK, tedy 420 Kč, bez vstupu na kolotoče, takže nám bohatě stačil pohled za plotem.
 • Christiania – čtvrť, kam doporučuju vyrazit s průvodcem, třeba v rámci jedné z Free walking tour anebo alespoň zhlédnout dokument Christiania: 40 Years of Occupation, ať z toho něco máte. Ve zkratce, jde o čtvrť města Kodaně, kde žije komunita, částečně nezávisle na Dánsku. Jsou to bývalá vojenská kasárna, přebudovaná na bydlení, kavárny, ateliéry, restaurace. Dokonce jsme tam navštívili i uličku, kde byly desítky stánků s marihuanou a hašišem. Musíte to zažít, abyste si udělali svůj vlastní obrázek.
 • pláž Amager Strand – zažijte krásnou procházku po pláži s výhledem na slavný Öresundský most
 • Tovarnhalle – 2 haly plné jídla, pití a všelijakých jiných dobrot. Najdete tam jednak typické věci typické pro Dánsko, ale i ovoce, zeleninu.
 • čtvrť Nørrebro – taková hipsterská čtvrť, v uličce Jægersborggade jsme se potloukali docela dlouho, prolezli různé obchůdky a narazili na nejbáječnější čokoládovnu na světě Ro-Chokolade. 

 

Royal knihovna - pohled z výšky, architektonický skvost

Roya library – pohled z výšky, architektonický skvost

 

Zábavní park Tivoli

 

Nyhavn

 

Amager Strand

Amager Strand – procházka po pláži s výhledem na most

 

 

Kavárny, které podle mě stály za to: 

 • Atelier September
 • Coffee Collective – najdete jich po městě více, vůně kávy se šíří široko daleko a jedná se o jednu z nejlepších a nejvyhlášenějších kávových pražíren
 • The Living room – kavárna s krbem

Co v Dánsku ochutnat?

 • Brød – chleba a na něm spousta dobrot, od lososa, vejce,…
 • Mandlovo-rýžový dezert s třešňovým kompotem
 • pivo Carlsberg
 • mořské plody a ryby
 • Porridge – kaše nejrůznějšího druhu na 1000 způsobů, podobný podnik v Česku chybí a nás nadchl. Zajděte si na svou ranní kaši do Grødu.

 

Porridge kaše na 1000 způsobů v Grød

Porridge kaše na 1000 způsobů v Grød

Jaké jsou v Dánsku ceny? 

Ceny v supermarketu mi překvapivě přišly srovnatelné s Českem. Kde se ceny významně lišily byly ceny ve službách, jako kavárny, restaurace, ubytování atp. Káva mě stála od 30 DKK – 35 DKK, tedy cca 105 Kč. Oběd, který jsme si dali v restauraci Riz Raz vyšel na 89 DKK, tedy 310 Kč, a to byl rozhodně jeden z nejlevnějších, co jsem za tu dobu viděla. Mlsat jsme nejčastěji chodili do Torvehallerne, do haly, kde bylo několik menších stánků s občerstvením. Mohli jsme si dát tedy drobné tapas a ochutnat toho více.

A pozor, kamarádi mi až po odjezdu z Dánska doporučili skvělou aplikaci, která se jmenuje Too good to go, kde můžete sehnat jídlo, které by restaurace/bistra/pekárny normálně vyhodili. Přes appku si zakoupíte voucher a těsně před zavíračkou si mňamku skočíte vyzvednout. Vzhledem k dánským cenám je tohle super “hack”, těším se, až ho budu moct osobně vyzkoušet.

 

Co se mi na Dánsku líbí? 

 1. Hygge
 2. Práce se světlem
 3. Boží design všude kolem
 4. Jízda na kole

Jak vypadá hygge? 

Nejlepší na tom mi připadá, že hygge může vypadat pro každého trochu jinak. Ale celkově je to o tom, udělat si sám sobě radost. V překladu do angličtiny se jedná o “coziness”, do češtiny tedy “útulno”. Hygge můžete tedy pocítit kdykoliv, když je vám dobře a cítíte se šťastní.

 

Jak si hygge vědomě vytvořit?

 • Zapalte si svíčku, oblečte teplé ponožky a začtěte se do své oblíbené knížky 😃
 • Po procházce zimní krajinou zalezte do vyhřáté chalupy a zahřejte se čajem. Pocit tepla a štěstí, které pocítíte je taky hygge.
 • Pozvěte na návštěvu lidi, které máte rádi a něco dobrého si uvařte.
Moje kodaňské hygge

Moje kodaňské hygge

Kodaň jsme si naprosto zamilovali, byla to hygge dovča, o které se nám ani nesnilo. Rádi bychom se do Kodaně vydali o5 někdy v létě, abychom město zažili za lepšího počasí 😃  Ale na život a stěhování to tam nevidíme. Česko je prostě Česko a mnohem raději a s láskou jsme se vraceli do naší rodné vlasti.
A co vy a Dánsko? Byli jste tam? Co se vám tam líbilo? Podělte se o vaše zážitky do komentářů.