…aneb na co se natěšit před tím než se do Mexika vydáte

V Mexiku jsme strávili skoro 4 měsíce života, rozhodla jsem se sepsat pár informací k tomu, jak se nám kde bydlelo, jedlo, žilo jako takový archiv informací pro nás, ale hlavně i pro všechny ostatní, kteří se chcete do Mexika vydat. 

Napsala jsem jednak tento článek jako takový shrnující obecně k Mexiku a pak další články jsem rozdělila podle států, které jsme navštívili tak, aby v tom všem byl lepší přehled.

Proč Mexiko? 

 • Je boží – najdete tu všechno. Fakt. Kdyby Mexičani nechtěli vytáhnout paty ze své země, vůbec by nemuseli. Pláže, hory, krásná příroda, města, jezera. Vše. 
 • Španělština – je to jeden z jazyků, který miluji skoro nejvíce. Krásně se poslouchá, vcelku jednodušše se dá naučit a navíc, když žijete chvíli v té zemi, o to líp to učení jde. 
 • Lidé – většina Mexičanů, které jsme tu potkali byli fakt “muy amables”, tedy velmi přátelští, milí, ochotní pomoct atp., často se na nás usmál někdo jen tak nebo se nás na něco zeptal, fakt jsem z toho byla až překvapená, jak můžou být někde lidi tak hodní.
 • Barvy – nikdy jsem asi nebyla v barevnější zemi, všude nějaké barevné vlaječky, na slavnostech mají lidi často velmi barevné kostýmy
 • Neumřete tu hlady – stánky s občerstvením téměř všude a všechno je to velmi dobré
Jedna z mých nejbarevnějších fotek – z festivalu v Chiapa de Corzo, Chiapas, Mexiko

Víza pro Čechy do Mexika

Dopředu jsme je vůbec neřešili. V letadle jsme jen vyplnili jakýsi papír a na letišti dostali razítko do pasu. Taky jsme dostali nějakej papírek k tomu, kterej jsme nesměli ztratit a půl roku na pobyt v Mexiku. Juhů!


To nás na Mexiku hodně baví, že tu člověk může být až takhle dlouho. Pecka prostě. 6 měsíců je moc příjemná doba. 


Doprava do Mexika

Nejlevnější jsme našli letenky z Mnichova do Cancúnu. Nejčastěji vyhledávám pomocí Kiwi.com anebo Skyscanner.com, tak mrkněte, jaké letenky se zobrazí vám. My je kupovali jen měsíc s předstihem a vyšly nás na 7 tisíc/osoba – jednosměrná. 


Doprava po Mexiku

 • Mezi městy – pro tento typ dopravy jsme nejčastěji využívali portál ADO, je to něco jako český Regiojet. Jezdili všude tam, kam jsme potřebovali jet. Vyplatí se kupovat jízdenky online a s předstihem, pak je nižší cena. 
 • Po městě – obecně bych to shrnula na to, že záleží, v jakém městě zrovna jste. Pravidelně jsme sledovali, jestli je ve městě Uber, protože s ním je všechno jednodušší. Objednáte si to předem, víte co je to za řidiče a kolik to bude stát. Navíc pokud moc neumíte jazyk, v aplikaci řidič vidí, kam vás má odvézt. 
 • V Mexico City jsme hodně využívali právě Uber, častěji to bylo rychlejší než MHD. Na těch 14 dní, co jsme v CMDX byli jsem si tam taky předplatila bike-sharing Mobike a byla jsem z toho dost nadšená. Pokud tam budete, vyzkoušejte. 
 • V menším městě, třeba v Progresu jsme využívali lokální autobusy. Vždycky nám trvalo se chvíli zorientovat, co kam jezdí, ale většinou, když víte aspoň název něčeho většího, co je poblíž a zeptáte se řidiče autobusu jestli tam jede, tak to jde. Nečekejte, že byste o dopravě našli nějaké informace na internetu. Máme pocit, že se informace pouze dědí z generace na generaci a turistům se o tom nepřísluší vědět.
 • Autobusy jezdí totálně nepravidelně, občas ze zastávek, ale občas vám taky zastaví, když na ně jen mávnete. To samé platí pro vystupování. V lokálních autobusech stačí zařvat na řidiče španělsky: “Zastav na dalším rohu, prosím!” A on zastaví.  V některých místech jsme využili i tuk-tuk, z toho jsem měla mega zážitek. 
 • V Tulumu byla třeba součástí pronájmu ubytka i kola, takže jsme se na vzdálenou pláž dopravovali na nich. 
Naše první společná jízda tuk-tukem

Bezpečnost v Mexiku

Historek o nebezpečnosti Mexika jsme slyšeli opravdu hodně, nejvíc nejhorší historky byly z Čech. Ví se, že některé části některých měst nejsou bezpečné (třeba sever Mexika, u hranic s USA anebo okrajové části Mexico City). Nic se nám nikdy nestalo.

Ale..prostě se snažíme chovat obezřetně. Asi tak podobně jako bychom se chovali v Praze. V nahustěném MHD si držíme pečlivěji zavazadla, aby nás jen tak lehce neokradli. V noci nechodíme do míst, která neznáme. Ptáme se místních, kam jít a kam ne.

Jídlo

O tom bych mohla psát celý web a i tak by mi asi nestačil prostor.  Ale základní ingredience, co se v celém Mexiku objevovali rozhodně jsou: 

 • maso – všechny možné druhy, jí ho hodně a rádi 
 • kukuřice 
  • tortily 
  • kukuřičné těsto
  • kukuřičné nápoje (Atole, Pozol) 
 • sýr – nejvíc nám chutnal ten z Oaxacy, ten připomínal slovenské korbačiky, mňam
 • černé fazole (frijoles) 
 • limetka – tolik limetky, které jsem si dala během našeho 4měsíčního pobytu dala do jídla, jsem nesnědla za celý život 
 • chilli papričky – spousty druhů, ale v tom se vůbec neorientuju, protože tomu neholduju

Moje nejoblíbenější jídla rozhodně jsou: 

 • Ceviche (Yucatan) – lehký, letní salát – syrová ryba, koriandr, rajčata, limetka 
 • Tlayuda (Oaxaca) – taková “jakoby” pizza, tenké, křupavé těsto a na něm sýr, frijoles (fazole), často zelenina a může být i maso 
 • Tacos všeho druhu – tedy malé tortily a na tom nejrůznější věci, podle vaší chuti (ryba, avokádo, bylinky) 
 • Enchiladas – smotané tortily do ruličky, uvnitř plněné třeba masem nebo vejcem a přelité jejich omáčkou mole a posypané sýrem 
 • Cokoliv s mole negro – mole negro je hnědá omáčka, která se může skládat až z 27 ingrediencí, obsahuje třeba čokoládu, spálené tortily, spoustu upražených oříšků a asi 6 druhů chilli papriček

Určitě taky vyzkoušejte: 

 • Tamales – zabalené v banánových listech, kukuřičné těsto s nejrůznější náplní – nejlepší bylo asi kuře s mole verde (zelenou omáčkou) 
 • Pozole – polévka 

K pití vyzkoušejte:

 • Mezcal – jejich tradiční pálenka z agáve, přišlo mi to ještě tradičnější než třeba tequila
 • Pozol – neplést si s polévku Pozole, je to kakao, s kukuřicí, s vodou a cukrem, moc nám to nechutnalo, ale za vyzkoušení to určitě stojí

Tacos plněné vším možným – tohle je myslím nopál (kaktus) a ty víc nahoře jsou s nějakým masem.
Tohle je ten můj oblíbený salát – ceviche.
Fotka z Mezcalerie, tedy místa, kde se dala ochutnat ta jejich místní pálenka Mezcal
Tak asi přibližně tolik ingrediencí jsme využili, když jsme s kamarádkou Citlali vařili moje oblíbené mole negro

Ubytování 

Nejvíc nás baví bydlet u místních, proto volíme nejraději Airbnb.com (zaregistrováním se přes tento odkaz můžete získat slevu na první ubytko), a to zejména pro jednoduchost. Dost času jsme v Mexiku taky bydleli zadarmo, díky house sittingu, který hledáme přes web Trusted Housesitters.com,(zadejte při registraci kód: RAF234749 a získejte 25% slevu při registraci). Tento web osobně nejvíc doporučuju. Za dobu, co jsme byli v Mexiku se nám nejvíce osvědčil ze všech možných, dostupných možností.

Obecně se nám styl ubytování v Mexiku moc nelíbí. Většinou je to takové neútulné. Zažili jsme několik ubytek, kde jsem se cítila jako v koupelně. To proto, že okolo nás byly všude kachličky a to akorát přidávalo na zimě. 

Taky pamatujte na to, že budete-li chtít bydlet víc v centru, bude tam pravděpodobně víc ruchu, víc špíny a znečištěného ovzduší. Na pár dní se to dá přežít, ale dlouhodobě bych to fakt nechtěla.

Nemají topení. Byli jsme v Mexiku i v zimních měsících (prosinec, leden) a občas jsme fakt mrzli, hlavně ve větších nadmořských výškách.

Nejvíc se nám líbí bydlení u někoho doma, kdo má zařízený byt a třeba jen jeden pokoj navíc, který pronajímá přes Airbnb. To se nám vlastně líbí i proto, že to ctí podle nás prvotní filozofii Airbnb, tedy fakt bydlet s místními u místních. Občas totiž se nám stalo, že jsme si mysleli, že budem u místních, ale pak se z toho vyklubalo jen ubytko, které si místní zařídili, aby mohli dělat turistický byznys. 

Ceny 

V Mexiku se platí mexickými pesos (MXN). V době kdy píšu tento článek je 1 MXN asi 1,3 Kč. Některé věci jsou v Mexiku o dost levnější, ale některé jsou dost cenově srovnatelné jako v Česku. Navíc tím, že jsme procestovali 5 států v Mexiku, mám přehled, že se ty ceny dost liší stát od státu. Třeba hlavní město Mexico City bylo rozhodně dražší než San Cristobal de las Casas v Chiapasu. Snažím se tedy spíš uvést nějaký průměr, co jsme za co platili. 


Pro vaši představu zde uvedu nějaké příklady: 

 • 1 kg banánů: 10 MXN (13 Kč) 
 • 1 kg avokád: 40 MXN (47 Kč) 
 • espresso: 21 MXN (27 Kč) 
 • ubytování na noc/soukromý pokoj – 350 MXN (414 Kč) 
 • jízdenka po městě – 8 MXN (9,5 Kč) 
 • 0,3 l čerstvě vymačkaného pomerančového džusu – 10 MXN (13 Kč) 
 • oběd – street food na ulici – 4 tacos – 40 MXN (47 Kč)
 • oběd – fancy restaurace – 100 – 150 MXN (130 Kč – 178 Kč) 

Můj muž Jirka nám počítal každé utracené pesos. Díky tomu máme fakt přehled za co jsme nejvíc utratili. V průměru nás každý měsíc strávený v Mexiku vyšel asi na necelých 20 tisíc Kč/osoba. 

Co bych doporučila svému já, kdybych jela znovu do Mexika? 

Máme rádi přírodu, rádi poznáváme místní kulturu, jako fakt tu pravou a protože pracujeme na dálku, rádi jsme poblíž města, kde jsou dobré kavárny, jídlo a vše ostatní, co potřebujeme.  Z tohoto pohledu bych svůj čas jako nomádka asi nejvíce přesunula do Oaxaca City anebo do San Cristobal de Las Casas. Na tyto místa nám nakonec nezbylo tolik času, kolik jsme chtěli, ale z hlediska toho, co k životu potřebujeme, nám nakonec vyhovovali nejvíc. 

Tipy k jednotlivým státům Mexika, včetně fotek

Budu ráda za sdílení článku mezi všechny, které by mohlo základní info k Mexiku zajímat 🙂