Na Yucatánu se nám líbilo vcelku dost. Taky jsme na něm strávili skoro 2 měsíce. Hlavně protože nám vyšel house sitting. 

Merida

Tady jsme strávili spoustu času hlavně kvůli Svátku mrtvých. Mrkněte na fotoreport z tohoto dne. Doslechli jsme se, že je to dobré místo na to, zažít tuhle tradici. Na první noci jsme se ubytovali dole v centru, ale po 2 téměř bezesných nocích jsme se milerádi přestěhovali víc pryč od centra, asi 10 minut Uberem. Bylo tam na nás moc hluku a smradu z aut. Hlavně jsme měli okna hned vedle silnice, takže pocitově jako bychom na té silnici bydleli. Přestěhovali jsme se do čtvrti Itzimna a tam nám bylo moc hezky. 

 • Čokoládovna Ki’ Xocolatl – nejkvalitnější čokoláda široko daleko. Chodili jsme tam mlsat čokoládu na váhu.
 • Noche Mexicana – slavnost s hudbou a tancem každou sobotu večer, je tam taky spousta pouličních stánků s různými suvenýry a taky jídlem
 • Plaza Grande – hlavní náměstí – tam se každý večer něco kulturního děje a zdarma, hodně jsme si užili i video mapping 
 • Wayan’e – místo na tortas – tedy bagety s nějakou náplní
 • Mercado 60 – hipsterský trh s jídlem z celého světa
 • Museo de Arte Popular – nejsem velká fanynka muzeí, ale tady to se mi fakt líbilo. Je to malé muzeum plné krásných, ručně dělaných kostýmů, tradičních a jiných sbírek řemesel z Yucatánu.
 • Atropologické muzeum – osobně jsem tam nebyla, ale lidi, co mají rádi muzea si to hodně chválili
 • La Calle spanish school – sem jsem chodila na týdenní, intenzivní kurz španělštiny a moc se mi líbilo to prostředí jazykovky, takže doporučuju
 • El Apapacho – asi jediná hezká kavárna, která mě v Meridě zaujala, je tam hezký vnitroblok a příjemná obsluha )

Výlety z Meridy 

 • Izamal – pěkné město, další pueblo magico. Prohlédli jsme si ruiny a dali si oběd na místním trhu. Jediný, co se tomuto místu fakt nedá upřít je jeho fotogeničnost. Posudťe podle fotek sami. 
 • Tixkokob – místo vyhlášené pro hamaky. Nesnáším, když mi někdo něco vnucuje a tam to bylo od první chvíle, co jsme tam přijeli, takže jsme si nakonec žádnou hamaku nekoupili a tohle místo rychle opustili. 
Izamal, žluté velmi fotogenické městečko

Progreso

Kromě pláže tu není skoro nic jiného. Měli jsme tu housesitting na celý dlouhý 1 měsíc a už jsem se fakt těšila až odsud odjedeme. Naštěstí to bylo asi jen 40 minut autobusem od Meridy, takže když jsem se přihlásila na jazykový kurz, týdenní, tak jsem mohla v pohodě dojíždět.

Problém je, že je to město malé a je připravené pouze na takový ten tradiční masivní turismus. Takže hotely u pláže, předražené restaurace a 2krát do týdne tam přijela velká loď s 3000 pasažéry na palubě, takže si dovedete představit, jak tohle malé město v tyto dny vypadalo.

Jednu věc mě ale Progreso naučilo. Být v klidu. Tím, že jsme tam kromě vlastní práce neměli moc aktivit, naučila jsem se být v klidu s tím co je. A to je svým způsobem dobrá lekce! 

Jinak v okolí Progresa se dají sledovat plameňáci, a to stálo za to, tak se zkuste poptat a vyrazit je hledat taky.

Jo a v okolí Progresa hodně frčí kokos a z něj vyráběné kokosové dezerty, tak se zastavte v nějaké cukrárně a něco ochutnejte 🙂

 • Restaurace Bella Mar – čerstvé ryby a posezení přímo na pláži, byli jsme tam celkem 2krát a ani jednou jsme tam nikoho kromě nás nepotkali
Linda a Jirka s dvěma kanadskými kamarády – Claire a Terry, učitelé, kteří si dali na 2 roky pauzu, cestují po světě a mj. taky house sittingují – sedíme v té restauraci Bella Mar

Valladolid 

Tohle místo jsem si fakt zamilovala, možná i díky paní u které jsme bydleli. Po Meridě, kde je hodně provozu, jsme si tohle místo fakt užili. Mají krásné náměstí, v neděli tančí na náměstí salsu a každý večer je tam free walking tour od 19:00, pokud se to nezměnilo.

Na jeden den jsme si tam půjčili skútr a objeli jsme si sami po vlastní ose nějaké cenote. 

 • Cenote Zaci – jeskynní koupání přímo ve městě
 • Cenote Dtzitnup
 • Ruiny Ek Balam – pro návštěvu jsme jim dali přednost před Chichen Itza, protože se po nich dá vylézt nahoru (což do teď nevím, jestli si myslím, že je to tak správně). Po návštěvě ruin jsme dojeli na kolech na cenote, která byla asi 2 kilometry, jeli jsme po takové lesní cestičce. 
 • Chichen Itza
Původní obyvatelé Mexika – Mayové, v provedení šikovných tanečníků
Takhle se tancuje salsa každou neděli na náměstí ve Valladolidu
Cenote poblíž ruin Ek Balam

Jak se vám tipy z Yucatánu líbily? Dejte mi určitě vědět do komentářů a mrkněte na tipy z dalších států: