V říjnu roku 2018 jsme měli jedinečnou příležitost zažít v Mexiku Svátek všech zeslulých neboli Dia de los muertos, v centru Yucatanu, v Meridě. Mimo jiné jsme díky tomu měli šanci pochopit, že smrt nemusí být všude ve světě tabu, jako to vnímám trochu u nás.

Lidé každý rok na přelomu října a listopadu vzpomínají na své zeslulé různými rituály a oslavami.

Měli jsme možnost zažít průvod v maskách a kostýmech v centru Meridy, ale taky vidět rodinné oltáře vystavené na ulicích.

Pro úplně největší přiblížení a pochopení mexických tradic doporučuju mrknout na film Coco, od Pixaru. Tento film nám pomohl pochopit asi nejvíc.

Jak fungují oltáře?

Na každém rodinném oltáři může být vícero věcí. My jsme viděli rodinné fotografie zeslulých, jídlo, které měli zeslulí rádi a občas i třeba křížek, nějakou náboženskou symboliku.

Rodiny vytvářejí tyto oltáře proto, aby se k nim zeslulí v rámci těchto dnů vydali a navšívili je.

Před oltář často nasypou oranžové kvítí, tak aby zeslulím vyznačili cestu, kudy mají dorazit.

Pokud by na oltář nedali fotky zeslulých, znamenalo by to, že na ně jejich rodiny zapomněli a oni se tak v tyto jedinečné dny nemůžou na zemský povrch vrátit.

Co si z toho odnáším já?

Smrt nemusí být jen tabu. Můžeme ji oslavovat, spojit se takto jediněčně s nažimi nejbližšími, kteří mezi námi nejsou. Takže by mě bavilo takto symbolicky vzpomínat na mé zeslulé taky. A převést si nějaké prvky do vlastního rituálu.

Věřím, že zažít hezké dny Dia de los muertos může být v Mexiku i ve městech Campeche, Mexico City či Oaxaca. Pokud vám to tedy vyjde a budete v Mexiku v tuto dobu, určitě nezapomeňte nějakou slavnost v rámci Dne mrtvých navštívit.

Linda a Jirka – ještě než jsme vyrazili na tento svátek do ulic, pomalovala jsem nás barvičkami, abychom víc zapadli. Musím říct, že mě malování fakt mega moc bavilo. Výsledek posuďte sami.
Tyhle oranžové kytičky sypou na chodníky, aby jejich zeslulí našli cestu k jejich oltáři.
Na ulici jsme se mohli taky nechat namalovat, v přepočtu asi za 20 Kč.
Část slavnosti dne mrtvých probíhala taky na hřbitově. Čekala jsem, že to tam bude vyzdobenější, ale i tak byl zážitek vidět mexický hřbitov.
Ale občas to tam vypadalo dost strašidelně.
Takhle třeba vypadá jeden rodinný oltář. Jsou tam vystavené fotky zeslulých, jídlo, věci, které měli zeslulí rádi. Právě v ten jeden den se za nimi zeslulí vrací ze říše mrtvých, a díky tomu, že na ně lidé na zemi vzpomínají, se mohou vrátit.
Další z rodinných oltářů v ulicích Meridy.
Ženy oblečené v tradičním oblečení. Procestovali jsme už i jiné části Mexika a opravdu se v každé části oblékají trošku jinak.

Líbily se vám fotky, které jsem nafotila v rámci Dia del Muertos? Dejte mi vědět do komentářů 🙂

Tipy z Mexika, včetně fotek